3 Травня, 2025

Україна та США за результатами кількох тижнів напружених переговорів підписали угоду про корисні копалини. Документ значно відрізняється від тієї версії, яку ще нещодавно озвучували в ЗМІ. В угоді немає згадок про “борг” України за вже надану допомогу, однак також не містяться і конкретні військові гарантії.

Про те, що передбачає угода та що варто знати про українські рідкісноземельні метали, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Скільки коштують корисні копалини України?

Точно оцінити вартість корисних копалин практично неможливо. По-перше, розвідано тільки частину родовищ. Тобто насправді ніхто не може чітко сказати, які в Україні запаси газу, чи, наприклад, графіту. Тому найчастіше кажуть про “розвідані запаси”. По-друге, неправильно оцінювати вартість, підраховуючи актуальні ціни на розвідану кількість корисних копалин в родовищі.

Для видобутку потрібні багатомільярдні інвестиції, залучення технологій, місяці або навіть роки роботи. Зазвичай вартість будь-якого об’єкту визначає ринок – товар коштує стільки, скільки за нього згодні заплатити. Українські ж родовища не продаються.

Якщо ж оцінювати виключно вартість самих копалин, то видання Forbes підрахувало, що йдеться про $14,8 трлн. Понад 70% загальної суми припада­ють лише на три області – Донецьку, Дніпропетровську та Луганську. У загальній вартості корисних копалин 62% за­безпечує кам’яне вугілля, 14% – залізна руда, кожен з інших активів – менше 5%. Загальний обсяг мінеральних ресурсів України – 111 млрд тонн. Більшість опитаних експертів відмовилась озвучувати власні оцінки.

Голова наглядової ради ТОВ “Інститут геології”, кандидат геологічних наук Андрій Локтєв розповідає OBOZ.UA: “Будь яка оцінка вартості корисних копалин – дуже спекулятивна річ”. Насправді окупність інвестицій потрібно дивитись на прикладі конкретного інвестиційного проєкту. В певних проєктах окупність може бути впродовж трьох-чотирьох років, а в інших – доходити до 10 років.

Згідно з даними Державної служби геології та надр України:

  • Україна входить до 10 провідних країн світу за обсягами розвіданих запасів титану та забезпечує понад 7% його світового видобутку.
  • Сьогодні літій в Україні не видобувається, його запаси становлять близько третини від доведених у Європі та близько 3% від світових покладів.
  • Україна входить до п’яти провідних країн світу за обсягами розвіданих запасів графіту – близько 19 млн т із середнім вмістом графіту в руді 5–8%.

Доктор геологічних наук, професор Володимир Михайлов в інтерв’ю для “Главком” заявив, що вартість запасів перебуває на рівні 5 млрд доларів. При тому він також зазначив, що точно порахувати неможливо.

Чи вигідна нам угода та що вона передбачає?

Локтєв розповідає OBOZ.UA: “Відповідно до оприлюднених деталей, це однозначно хороша угода”. Зазначимо, угода стосується запасів та родовищ газу, алюмінію, сурми, миш’яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді тощо (всього 57 мінералів).

Головне – Україна зберігає за собою право власності на всі родовища. Разом зі США створюється спільний фонд, який буде фінансувати видобуток природних ресурсів. Україна має його поповнювати половиною всіх доходів від нових ліцензій, роялті. Також поповнювати його будуть і США. При тому якщо вони передаватимуть зброю Україні, то на вартість цієї військової допомоги буде зростати їх внесок у фонд.

Фонд буде брати участь в інвестиційних проєктах, а прибуток ділитиметься зі США (однак не одразу). При тому ще багато деталей треба буде узгоджувати. Перші 10 років прибутки не розподіляються, а повністю реінвестуються в українську економіку. Потім – можуть бути розподілені між партнерами. Управління фондом здійснюється на паритетних засадах Україною та США. США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології в українську економіку.

Повний текст угоди США та України про корисні копалини:

“Це рішення – новий етап нашої співпраці зі США. Ми отримуємо не лише інвестиції, а й стратегічного партнера, який працюватиме разом з нами над розвитком економіки і впровадженням інновацій. Підписання угоди — це результат тривалих перемовин. Я вдячна переговорним командам за професійну роботу та зусилля. Завдяки злагодженій роботі обох команд ми напрацювали взаємовигідну для обох держав угоду. Угода, в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають внесок, який Україна зробила у глобальну безпеку”, – зазначила перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко.

У зазначеному документі немає конкретних військових гарантій для України, на чому раніше наполягав президент Володимир Зеленський. Однак так само Україна цією угодою не визнала начебто наявний перед США борг за надану допомогу та не погодилась віддавати прибутки в новостворений фонд з тих проєктів, що вже працюють (такі норми були передбачені попередньою версією угоди).

При тому умова, згідно з якою дохід з фонду не буде забиратись впродовж 10 років, має бути передбачена додатковим документом. У чинній угоді ця норма не прописана.

Угода не зачепить проєкти, що вже працюють (та видані ліцензії). А їх дуже багато

Аналітики R&D центру YouControl підрахували, що в Україні право користуватись надрами вже мають 2268 компаній та 78 фізичних осіб. Володіють цими компаніями громадяни 51 країни. “Загалом 2 268 компаній і 78 фізичних осіб мають 3 482 чинні спеціальні дозволи на користування українськими надрами. Більшість компаній-власників таких спецдозволів мають по одному чинному дозволу, проте є низка компаній, де їхня кількість сягає кількох сотень або десятків”, – зазначили в YouControl.

Наприклад, спецдозвіл на користування 5 з 50 критичних мінеральних ресурсів має АТ “Об’єднана гірничо-хімічна компанія”. Державний пакет акцій в жовтні 2024 року придбало на аукціоні ТОВ “Цемін Україна”, що входить до корпоративної групи на чолі з Насібом Хасановим.

“Приватний сектор представлений такими великими гравцями, як “СКМ”, “Смарт-холдинг”, “Західнадрасервіс”, “Істван” та “АТБ”. Водночас у структурі власності 351 компанії зафіксована участь іноземного капіталу з 51 країни світу, серед яких лідирують Кіпр, Нідерланди, Швейцарія та Великобританія”, – йдеться в розслідуванні.

Через юридичні компанії право користуватись українськими надрами вже отримали тисячі компаній, які належать зокрема й іноземцям. На них не поширюватимуться умови угоди. При тому отримати нові родовища приватній компанії без консультацій не вдасться.

“Кожний державний орган України, що уповноважений видавати ліцензію або спеціальний дозвіл на користування надрами для будь-яких активів, що стосуються природних ресурсів, повинен внести до такої ліцензії або спеціального дозволу, а також до пов’язаної з ними угоди про умови користування надрами або угоди про розподіл продукції з надрокористувачами положення, яке вимагає, щоб одержувач…надавав відповідну інвестиційну інформацію Партнерству”, – йдеться в угоді. А якщо фонд (Партнерство) захочуть брати участь у конкурсі, заборонено пропонувати конкурентам кращі умови.

Схоже, підписаною угодою залишились задоволені і в США, і в Україні. “Ми уклали угоду, в межах якої наші гроші в безпеці, і ми можемо почати видобувати. Це також добре для України, тому що американська присутність на місцях видобутку допоможе захистити країну і запобігти втручанню зловмисників у райони, де будуть проводитися роботи”, – заявив президент США Дональд Трамп в ефірі NewsNation.

Трамп прагне за допомогою інвестицій в українські корисні копалини заробити більше, ніж США витратили на допомогу Україні. Однак насправді сподіватись на швидкий результат не доводиться. Видобуток корисних копалин – довготривалий і дуже капіталоємкий бізнес.

“Україна вважатиметься країною, яка ефективно займається видобутком корисних копалин, тільки тоді, коли будуть впроваджені технологічні підходи, сучасні екологічні підходи, а що найголовніше, глибоке збагачення та переробка руд рідкісних та рідкоземельних елементів”, – каже в коментарі OBOZ.UA кандидат геологічних наук Андрій Локтєв.

Багато буде залежати і від того, які наступні угоди підпише Україна. Однак загалом документ, який від імені України підписала Юлія Свириденко, значно кращий, ніж ті версії, які ще нещодавно публікувались у ЗМІ. В ході переговорів вдалось виключити цілу низку спірних умов.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *