
Українським банкам та обмінникам заборонено відмовляти клієнтам у прийомі іноземної валюти – зокрема, доларів – на підставі номіналу, зовнішнього вигляду чи року випуску купюр. Подібні дії є порушення вимог законодавства та Нацбанку та можуть розцінюватися як шахрайство. А тому на такі установи варто скаржитися регулятору – для проведення відповідної перевірки.
Про це повідомили у самому НБУ. Там зазначили: якщо під час перевірки будуть виявлені факти порушення, до таких установ застосовуватимуться заходи впливу.
“Банкам та небанківським установам під час здійснення валютно-обмінних операцій заборонено встановлювати обмеження за номіналом та роком емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави. … У разі порушення такі дії будуть розцінюватися не лише як недотримання регуляторних вимог НБУ, а й потенційна ознака шахрайської діяльності”, – йдеться у повідомленні.
Крім того, зазначили там, банкам та обмінникам заборонено відмовляти клієнтам в обміні іноземної валюти, яка за дизайном та елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центральних банків. А достовірність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання.
“У разі порушення прав споживача банком або небанківською фінансовою установою споживачеві варто звернутися зі скаргою до керівництва такого банку чи небанківської фінансової установи. Якщо немає реакції з боку керівництва, слід звернутися до Національного банку”, – наголосили в НБУ.
Які долари не вдасться здати в обмінники та банки
Втім, банки та обмінники все ж можуть не приймати деякі купюри іноземних валют – у т.ч., долари. Причому на “законних” підставах – адже чинні правила дозволяють відмовлятися від прийому зіпсованих купюр.
Зокрема, повідомили в НБУ, йдеться про банкноти з пошкодженими елементами дизайну та захисту або з друкарськими недоліками.
Також не прийматимуть підроблені банкноти. Решта ж купюр – “навіть зім’яті, трішки забруднені або потерті”, – підлягають обміну.
Крім того, у банках можуть не приймати долари, які мають зміни початкового кольору паперу чи зображення. А також:
- порвані/різані;
- обпалені/старі/гнилі.
Втім, зазначається, такі купюри здати все ж таки можна – проте тільки на інкасо. Тобто за окрему плату їх перешлють за кордон іноземному банку-кореспонденту для обміну.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас в обмінниках українці можуть отримати фальшиві долари. У 2024 році на частку цієї валюти випало 93% підроблених банкнот серед усіх іноземних. При цьому фальшивими здебільшого виявлялися гроші великих номіналів.
Джерело: OBOZ.UA