
Спецпосланець президента США Дональда Трампа Стів Віткофф викликав в адміністрації США розчарування своїм підходом до переговорів з Іраном та РФ – двома головними противниками Америки. В адміністрації Трампа незадоволені, що Віткофф бере участь у переговорах на найвищому рівні поодинці та навіть вдається до послуг кремлівських перекладачів, порушуючи дипломатичні процедури.
Про це пише американська газета New York Post, посилаючись на джерела. Як йдеться у статті, Віткофф, уродженець Нью-Йорка, колишній юрист з нерухомості та інвестор, став фактично особистим послом Трампа при російському диктаторі Володимирі Путінові на додаток до ведення справ на Близькому Сході.
Не маючи дипломатичного досвіду, він бере участь у зустрічах на високому рівні наодинці та навіть іноді вдавався до послуг кремлівських перекладачів, що є порушенням давньої дипломатичної процедури, повідомили численні джерела газети.
Під час останньої зустрічі з Путіним у п’ятницю він привітав кремлівського тирана як старого друга – без жодного натяку на звичне коло радників, експертів та військових офіцерів, які зазвичай супроводжують американських чиновників, які ведуть переговори.
Сам Путін не був присутній на п’ятничній зустрічі наодинці – його супроводжували помічник Юрій Ушаков та голова суверенного фонду добробуту Москви Кирило Дмитрієв.
“Будь-якому, хто бере участь у подібних переговорах з Путіним, було б корисно мати в команді досвідчених фахівців по Росії та брати їх із собою на зустрічі з Кремлем”, – прокоментував Джон Харді, директор російської програми Фонду захисту демократії.
Один із членів першої адміністрації Трампа був лаконічнішим.
“Гарний хлопець, але незграбний гр…аний ідіот. Він не повинен робити це наодинці”, – сказала ця людина про Віткоффа.
Експосол США в Росії Майкл Макфол писав у X, що Трамп мав би призначити посередником у переговорах із РФ та Україною людину з певним досвідом у дипломатії.
“Віткофф діє як листоноша для Путіна. Він ні про що не домовляється”, – заявив він.
Як пише New York Post, найбільш кричущий випадок з Віткоффом стався під час його інтерв’ю Такеру Карлсону 21 березня, коли він повторив тези Кремля про те, що “найбільша проблема” на переговорах нібито пов’язана з окупацією Москвою “цих так званих чотирьох регіонів”, забувши при цьому їхні назви (території Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей).
Віткофф заявив, що люди там нібито “говорять російською” і нібито проголосували на “референдумах” за перебування під владою РФ, повторивши тезу, яку Путін використовує для виправдання свого нападу на Україну.
При цьому спецпосланець не визнав, що РФ вбивала, виганяла носіїв української мови або наказувала їм говорити лише російською, що New The Post та інші ЗМІ підтвердили на місці, а також, що “референдуми” проводилися під наглядом озброєних кремлівських військ.
За словами Віткоффа, “питання в тому”, чи визнає Україна та світ захоплені окупантами території російськими.
Українські чиновники спростували ці заяви, а один із них сказав The Post: “Йдеться про суверенітет та гідність, а не про політику”.
Інші критикують звичку Віткоффа не знати своїх перекладачів у дискусіях із Путіним.
На відео з п’ятничної зустрічі чути, як він запитує, чи була та людина, яка сиділа з його боку столу, “із посольства”.
“Неможливо вести переговори, коли ви не довіряєте перекладачеві. Віткофф не говорить російською мовою і не може перевірити, що саме перекладається”, – вважає українсько-естонська перекладачка та урядовиц Яніка Меріло.
Вона додала, що жоден політик не йде на переговори без власного перекладача у вороже середовище, яким, як передбачається, є РФ.
Провал перемир’я на Близькому Сході
Як пише газета, Віткофф, зважаючи на все, міг би і без того встигнути зробити багато, “не вплутуючися в найстрашніший конфлікт у Європі з часів Другої світової війни”.
У ролі спецпосланця по Близькому Сходу він намагався домовитися про припинення вогню та звільнення заручників між Ізраїлем і ХАМАС, а також про перегляд угоди з Іраном за його програмою створення ядерної зброї.
На початку він мав успіх, допомагаючи домовитися про двомісячну паузу в бойових діях між Ізраїлем та ХАМАС. Проте спроба спецпосланця продовжити припинення вогню провалилася, йдеться у статті.
12 березня Віткофф залишив зустрічі з представниками ХАМАС у Катарі, вважаючи, що в принципі він уклав угоду. Припинення вогню мало бути продовжено ще на місяць, а бойовики – звільнити п’ятьох живих заручників в обмін на більшу кількість палестинських ув’язнених.
Через два дні ХАМАС заявив, що звільнить одного живого американського заручника, захопленого в ході атаки 7 жовтня 2023 року, разом з тілами ще чотирьох людей. Віткофф одразу ж відхилив пропозицію, і припинення вогню “провалилося” через чотири дні.
“Я думав, що у нас прийнятна угода. Я навіть думав, що в нас є схвалення від ХАМАС. Можливо, це просто мене обманюють. Я думав, що ми там були, але, очевидно, нас там не було”, – сказав спантеличений Віткофф в інтерв’ю Fox News Sunday 23 березня.
Хоча багато хто в Ізраїлі цінує зусилля Віткоффа, відсутність у нього дипломатичного досвіду, на їхню думку, затуманює його судження.
“Його припущення, що такими гравцями, як ХАМАС чи Іран, насамперед рухає бажання жити, і тому з ними можна взаємодіяти безпосередньо, відображає небезпечне нерозуміння їхніх довгострокових ідеологічних цілей”, – сказала Ширі Файн-Гроссман, колишня голова відділу регіональних питань Ради національної безпеки Ізраїлю.
Інші побоюються, що Віткоффу доручають занадто велику роль.
“Як Віткофф розподіляє свій час між двома дуже складними переговорами? Я думаю, він добрий хлопець, але іранська проблема настільки складна, що я сподіваюся, що він приведе в команду більше людей. Тому що на даний момент іранці можуть мати перевагу, враховуючи їхні широкі знання у сфері переговорів”, – сказав ізраїльський експерт з безпеки та науковий співробітник Інституту досліджень національної безпеки в Тель-Авіві Денні Цитринович.
Як повідомляв OBOZ.UA, раніше у Bloomberg з посиланням на джерела в Москві розповіли, що Путін наполягає на тому, що РФ повинна взяти під контроль чотири регіони України, які не окупувала повністю. Це ускладнює спроби команди Трампа урегулювати конфлікт.
Джерело: OBOZ.UA